piątek, 31 maja 2013

Dehydratacja Sacharozy

Wiem, że zaniedbaliśmy ostatnio troszkę naszego bloga... Spowodowane to było nadmiarem obowiązków szkolnych. Po przerwie wracamy i na wasza prośbę wstawiam to doświadczenie.
Zapewne nazwa nie jest zachęcająca i brzmi zbyt "naukowo"... Rozumiem to w 100%.
Rozszyfrujmy ją ! Hydro to woda, a więc nasze doświadczenie polega na odwodnieniu sacharozy czyli cukru ;) Tu pewnie rodzi się wasze pytanie czy to może być ciekawe. Oczywiście !  Możecie to zaobserwować na poniższych zdjęciach.

Potrzebny sprzęt :

  • zlewka
  • bagietka
  • zakraplacz
Odczynniki :
  • sacharoza ( czyli najzwyklejszy cukier ze sklepu)
  • kwas siarkowy VI
  • woda
Opis:
Do połowy objętości zlewki wsypujemy cukier (proponuje na początek troszkę mniej niż połowa, po zdobyciu doświadczenia możemy sypać do połowy). Cukier zwilżamy odrobiną wody (kilka kropel) i mieszamy bagietka. Do tak przygotowanego cukru wlewamy kilka centymetrów sześciennych kwasu siarkowego VI i natychmiast mieszamy. Chwile (kilka sekund) po wlaniu cukier zacznie się karmelizować, dlatego należy jak najszybciej mieszać, aby dokładnie rozprowadzić kwas. Gdy tylko zawartość zacznie brązowieć należy przestać mieszać, wyciągnąć bagietkę i odsunąć się. Cukier zacznie wrzeć i stanie się węglem. Woda wyparuje (opary "pachną" dość intensywnie) i całość zacznie rosnąć ku górze. 


czwartek, 9 maja 2013

Kim jesteśmy ?

Zapewne niektórzy z was zastanawiają się kim jesteśmy i chcieliby nas lepiej poznać. W tym właśnie celu powstanie nowa strona naszego bloga poświęcona nam (my naiwni egoiści). Przybliżymy wam nasze zainteresowania (poza chemią) i ciekawostki ;) 
Mam nadzieje że czekacie z niecierpliwością :)
Shu

piątek, 3 maja 2013

Hej, Hej. Śpicie ?

Zapraszamy do odwiedzenia nowych elementów na stronie (galeria, czat) oraz komentowania postów

Shu  :)

czwartek, 2 maja 2013

Dekstryna, czyli ściana ognia z mąki ?

W roli głównej wystąpi w tym doświadczeniu dekstryna. Bez obaw jest to odczynnik powszechnie dostępny, a mało tego każdy ma go w domu. Uchylę rąbka tajemnicy, że dekstryna to po prostu mąka ziemniaczana.
Oto dwa sposoby przygotowania :
I SPOSÓB

Mąkę ziemniaczaną podsmażamy na patelni lub w piekarniku (Temp. 180 - 220 stopni, co 15 min. należy zamieszać, piec ok. 45 min. Mąka ziemniaczana będzie dekstryną wtedy gdy zmieni swój kolor z białego na jasnobrązowy.)
II SPOSÓB

Dekstrynę można przygotować też w laboratorium. Wystarczy podgrzać ją nad palnikiem na blaszce.

Tak przygotowaną dekstrynę wysypujemy na papier, złożony w połowę :

i dmuchamy przed siebie....

Ważne, (to informacja od Marcina, bo on zwykle robił to doświadczenie) aby dmuchać w kartkę, a nie w palnik, bo wtedy  najzwyczajniej w świecie zasypiecie palnik i zgasicie ogień.